Ćwiczęnia oddechowe, których celem jest unormowanie objętości oddechowej, stają się coraz bardziej rozpoznane jako skuteczna metoda radzenia sobie z astmą. Światowa Inicjatywa Zwalczana Astmy (the Global Initiative for Asthma – GINA) – organizacja zrzeszająca ekspertów zajmujących się leczeniem tego schorzenia – przyznała ćwiczeniom oddechowym metody Butejki metody Papworth w 2014 roku stopień A w zakresie wiarygodności metodologii. Jest to najwyższa ocena danej metody leczenia przez organizację GINA.
DROGI ODDECHOWE ASTMATYKÓW
Drogi oddechowe astmatyków są szczególnie narażone na zwężenie z powodu nałożenia się na siebie takich czynników jak stan zapalny, zwiększone wydzielanie śluzu i zwężenie mięśni gładkich dróg oddechowych.
Kiedy drogi oddechowe ulegają zwężeniu, ciało próbuje to skompensować przez zwiększenie częstotliwości oddychania i objętości oddechowej. Powstałe uczucie braku powietrza może przyczyniać się też do oddychania przez usta, co wywołuje nadmierne oddychanie. (Źródło: Patrick McKeown „Jak oddychać by być zdrowym”)
ODDECH PRZEZ USTA
Według badań astmatycy częściej oddychaj przez usta niż osoby niechorujące na astmę. Czynnik ten ma duży udział w powstawaniu objawów astmy i podtrzymuje ich obecność. Uważa się również, że oddychanie przez usta wywołuje pogorszenie czynności płuc wśród osób chorujących na lekką astmę i odgrywa rolę w zaostrzaniu objawów ciężkiej astmy. (Źródło: Patrick McKeown „Jak oddychać by być zdrowym”)
Umów się na konsultację i weź sprawy w swoje ręce. Przywróć prawidłowy tor oddechowy, stwórz dobry nawyk zredukowanego oddechu i żyj pełnią życia!
WIELE METOD JEDEN CEL
Metoda butejko, metoda Papwortha, praca nad codziennymi nawykami to jedne ze sposobów na „okiełznanie astmy. Umów się na konsultację i dowiedz się jak możesz wspierać proces leczenia astmy.
SPRÓBUJ W DOMU
Metoda Papworth łączy techniki oddechowe z metodami relaksacyjnymi. Została opracowana w latach 60. XX wieku przez dr Thomasa G. Basica, aby pomóc osobom z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma. Metoda Papwortha obejmuje połączenie oddychania przeponowego i technik relaksacyjnych.
Etapy metody Papwortha
- Znajdź wygodne i ciche miejsce, w którym możesz usiąść lub położyć się.
- Poświęć chwilę na relaks ciała i umysłu.
- Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu.
- Wdychaj powoli i głęboko przez nos, pozwalając brzuchowi unieść się, a klatce piersiowej utrzymać nieruchomą.
- Wydychaj powoli i całkowicie przez usta, pozwalając brzuchowi opaść.
- Przed każdym wdechem skoncentruj się na całkowitym wydechu.
- Staraj się wydłużyć czas wydechu. Staraj się, aby wydech był dłuższy niż wdech.
- Kontynuuj ten wzorzec oddychania przeponowego, wykonując powolne i kontrolowane oddechy.
- Podczas oddychania wyobraź sobie, że twoja klatka piersiowa i ramiona pozostają rozluźnione i nieruchome.
- Ćwicz tę technikę przez co najmniej 10 minut dziennie lub tak długo, jak zajdzie taka potrzeba w chwilach trudności z oddychaniem.
KONSULTACJE
ON-LINE
I NA ŻYWO
45 – minutowa konsultacja
Praktyki oddechowe i nie tylko
Personalizowane praktyki
Rozpoznanie wzorców
METODA
BUTEJKO
45 – minutowe konsultacje
Praktyki oddechowe i nie tylko
Spersonalizowany program
PYTANIA
I ODPOWIEDZI
Ćwiczenia oddechowe są dobrym sposobem na relaks, redukcję napięcia i złagodzenie stresu. Dzieje się tak, ponieważ gdy oddychasz głęboko, wysyłasz wiadomość do mózgu, aby się uspokoił i zrelaksował. Mózg wysyła tę wiadomość do twojego ciała. To także fantastyczne wsparcie w trakcie leczenia i profilaktyka zdrowia. Przejrzyj moje podstrony dotyczące objawów i sprawdź czy praktyka oddechowa może Ci pomóc.
Ponieważ ćwiczenia oddechowe mogą powodować zwężanie lub rozszerzanie naczyń krwionośnych, niektóre praktyki są niewskazane dla osób, które przeszły udar lub mają problemy sercowo-naczyniowe. Wskazane jest zachowanie ostrożności i wykonywanie wyłącznie ćwiczeń oddechowych oferowanych przez certyfikowanych instruktorów, pod okiem i za zgodą lekarzy. Jeśli masz wątpliwości napisz do mnie. Podstawą do naszej współpracy będzie wywiad, dzięki któremu poznam obecny stan zdrowia i cele, które chcesz osiągnąć poprzez praktykę oddechową czy pracę z zimnem.