Jest to obraz głęboko symboliczny i zakorzeniony w naszej kulturze: życie każdego człowieka zaczyna się od pierwszego samodzielnego wdechu po narodzinach, a kończy wraz z ostatnim oddechem. Jednak na co dzień nie poświęcamy oddechowi zbyt wiele uwagi. Skoro żyjemy, to znaczy, że oddech jest. A jaki? Na takie pytania zwykle nie znajdujemy czasu.
ODDECH A ZDROWIE
Okazuje się, że jakość oddechu i to, jak się nim w posługujemy może mieć kolosalny wpływ na nasze zdrowie i stan ducha. To narzędzie, które jest dostępne wszystkim i nic nie kosztuje. To droga na skróty do tego, by lepiej zrozumieć swoje ciało i jego potrzeby, zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.
CZYM JEST ODDECH?
Oddech jest wehikułem, który jednocześnie i przenika, i łączy wszystkie płaszczyzny naszego istnienia: poczynając od podstawy fizjologicznej na poziomie oddychania komórkowego, czyli wydolność i sprawność fizyczną organizmu;
INSPIRACJA I EMOCJE
Poprzez głos i emocje, a więc wyrażanie siebie dosłownie i w przenośni; a wreszcie poziom inspiracji: natchnienie, wejście w świat kreatywności, szukania własnych ścieżek, sposobów komunikacji.
PRACA NA WIELU POZIOMACH
wiadomy oddech pozwala na pracę na wielu poziomach, zależnie od potrzeb i zainteresowań. A dobrze jest przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, z jakiego powodu po raz pierwszy zdecydujemy się na spotkanie z tego rodzaju praktykami, korzyści z nich płynące będą się przejawiać na wszystkich polach!
dobre tu i teraz
Ćwiczenia oddechowe mogą być bardzo pomocne w razie problemów z oddychaniem, jednak tego rodzaju praca nie ogranicza się do korekty i leczenia. Może się to stać początkiem procesu samopoznania, w którym mamy okazję pogłębić zrozumienie naszych wewnętrznych procesów: fizjologicznych i emocjonalnych.
Oddech to zdrowie
Dla porównania, zestawienie optymalnego oddechu z objawami chronicznego niedotlenienia. Prawidłowy oddech przez nos jest:
REEDUKACJA ODDECHOWA
Reedukacja oddechowa polega na przywróceniu naturalnego wzorca oddechowego, z położeniem szczególnego nacisku na oddychanie przez nos.
<strong>Korzyści:</strong>
* lepsze dotlenienie mózgu to lepszy sen
* oddech przez nos zapobiega chrapaniu i bezdechowi w nocy
* dobry sen to również lepsza koncentracja i więcej energii w ciągu dnia
* regularny rytm oddechowy uspokaja i wycisza umysł
Jednocześnie praca z oddechem to ćwiczenie uwagi i skupienia umysłu oraz poprawa kontaktu z ciałem. Dzięki regularnej praktyce możemy pogłębić naszą zdolność do koncentracji, jak również nauczyć lepszej orientacji w emocjach. Oddech i uczucia są ze sobą nierozerwalnie związane i umiejętność posługiwania się technikami oddechowymi okazuje się nieoceniona w radzeniu sobie np. z niepokojem i stresem.
WIM HOF METHOD
Podstawy metody
Sesje oddechowe
Kąpiel w beczce z lodem
Learning by doing
PRZESIEKA RETREAT
4 dni w Karkonoszach
Oddech, mental i praca z zimnem
Kąpiel w wodospadzie i Śnieżka
PYTANIA
I ODPOWIEDZI
Ćwiczenia oddechowe są dobrym sposobem na relaks, redukcję napięcia i złagodzenie stresu. Dzieje się tak, ponieważ gdy oddychasz głęboko, wysyłasz wiadomość do mózgu, aby się uspokoił i zrelaksował. Mózg wysyła tę wiadomość do twojego ciała. To także fantastyczne wsparcie w trakcie leczenia i profilaktyka zdrowia. Przejrzyj moje podstrony dotyczące objawów i sprawdź czy praktyka oddechowa może Ci pomóc.
Ponieważ ćwiczenia oddechowe mogą powodować zwężanie lub rozszerzanie naczyń krwionośnych, niektóre praktyki są niewskazane dla osób, które przeszły udar lub mają problemy sercowo-naczyniowe. Wskazane jest zachowanie ostrożności i wykonywanie wyłącznie ćwiczeń oddechowych oferowanych przez certyfikowanych instruktorów, pod okiem i za zgodą lekarzy. Jeśli masz wątpliwości napisz do mnie. Podstawą do naszej współpracy będzie wywiad, dzięki któremu poznam obecny stan zdrowia i cele, które chcesz osiągnąć poprzez praktykę oddechową czy pracę z zimnem.
Ryzyko zimnego zanurzenia może obejmować hipotermię, zdarzenia sercowo-naczyniowe lub dysfunkcję i utonięcie. Dodatkowe ryzyka, które należy wziąć pod uwagę, obejmują następujące, według National Weather Service:
- Wstrząs termiczny: Nagłe zanurzenie w zimnej wodzie o temperaturze niższej niż 14 stopni Celsjusza może spowodować, że organizm wejdzie w stan „szoku”, który może prowadzić do mimowolnych łapań oddechu, przyspieszonego oddechu, gwałtownego przyspieszenia akcji serca i wzrostu ciśnienia krwi oraz zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak zamglone myślenie i podejmowanie decyzji.
- Niewydolność fizyczna: Innym ryzykiem jest utrata kontroli nad mięśniami, która może się pogorszyć, im dłużej ktoś jest zanurzony w zimnej wodzie, i potencjalnie doprowadzić do utonięcia. Objawy obejmują uczucie osłabienia lub wyczerpania i niemożność kontrolowania palców, dłoni, ramion lub nóg.
- Hipotermia: Po jednej do trzech minut zanurzenia w wodzie o temperaturze poniżej 70 stopni Fahrenheita temperatura ciała nadal spada, zwiększając ryzyko hipotermii, która może wystąpić już przy temperaturze wewnętrznej ciała wynoszącej 95 stopni Fahrenheita.